Ελλάδα – Κύπρος μια πατρίδα μια ζωή

Ένας πολύ σημαντικός τομέας της κοινής μας πολιτισμικής κληρονομιάς είναι τα ήθη, τα έθιμα και οι παραδόσεις του λαού μας. Οι λέξεις αυτές και συνδέονται στενά μεταξύ τους και συμπληρώνουν η μια την άλλη. Τα ήθη είναι οι αντιλήψεις, «οι άγραφοι νόμοι» κάθε κοινωνίας, ενώ τα έθιμα είναι οι πράξεις με τις οποίες εκφράζονται οι αντιλήψεις αυτές. Όταν τα έθιμα επαναλαμβάνονται σταθερά από γενιά σε γενιά, δημιουργούνται οι παραδόσεις.

Ορμώμενοι από το θέμα αυτό  οι μαθητές του 2ου ΕΠΑ.Λ. Σερρών με τους μαθητές του 3ου Γυμνασίου Σερρών και του Λυκείου  Κύκκου Λευκωσίας παίρνουν μέρος στον 9ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό που πραγματοποιείται υπό την  αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και το Υπουργείο Παιδείας Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου με τίτλο «Κύπρος – Ελλάδα – Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες» και ανταποκρινόμενοι στη βασική επιδίωξη του διαγωνισμού που είναι η δημιουργία γέφυρας πολιτισμού ανάμεσα στα δύο κράτη και η ενδυνάμωση της συνεργασίας και της επικοινωνίας ανάμεσα στους μαθητές και τις μαθήτριες της Ελλάδας και της Κύπρου.

Οι μαθητές του 2ου ΕΠΑ.Λ. Σερρών δημιούργησαν τα παρακάτω video:

1. Παραδόσεις, πανηγύρια και τα έθιμα του Δεκαπενταύγουστου σε Κύπρο και Ελλάδα, από την μαθήτρια της Β’ τάξης Βαλτσάνη Αικατερίνη
  2. Τα ήθη και τα έθιμα του Δωδεκαημέρου σε Κύπρο και Ελλάδα, από τους μαθητές της Β’ τάξης Σημειαντωνάκη Γεώργιο – Μάριο και Στοΐλα Χρυσούλα
  3. Τα ήθη και τα έθιμα του Τριωδίου και της Αποκριάς σε Κύπρο και Ελλάδα, από τους μαθητές της Β’ τάξης Τρικάζη Μάρκο, Στεφανίδου Μαρία, και Σαργιανίδη Πολύκαρπο
  4. Τα ήθη και τα έθιμα του Πάσχα σε Κύπρο και Ελλάδα, από τις μαθήτριες της Β’ τάξης Χατζίδου Κύρα, Χατζηλία Λήδα, Κουλακίδου Μαρία.

Τους μαθητές επικουρούσε η καθηγήτρια Αθανασιάδου Ολυμπία ΠΕ01.

Επίσης 4  μαθητές του 2ου ΕΠΑ.Λ. Σερρών κατεβαίνουν και κατά μόνας στον παραπάνω  διαγωνισμό:

1. Ο μαθητής Γρηγοράκης – Κιοσές Μάριος με τη δημιουργία τρισδιάστατης κατασκευής.

Ο μαθητής εκδήλωσε την επιθυμία να κατασκευάσει με κομμάτια  lego πλοίο,  με περίπου 1700 τεμάχια.

1. Η μαθήτρια Δημοπούλου Ολυμπία – Ελισσάβετ το σκίτσο του αγωνιστή της ΕΟΚΑ Ευαγόρα Παλληκαρίδη.
  2. Η μαθήτρια Κοτσαμπιγίκη Φρειδερίκη, ζωγραφιά με θέμα: την αναδυόμενη Αφροδίτη σε κόμικς.
  3. Η μαθήτρια Καλενδέρη Κωνσταντίνα – Μαρία αφίσα με θέμα: Ελλάδα – Κύπρος άρμοση των χεριών.

Με  συντονίστρια καθηγήτρια  την κυρία Αθανασιάδου Ολυμπία ΠΕ01