Ομιλία με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Στις 6-2-24, στον χώρο του 2ου ΕΠΑ.Λ. Σερρών, ο Πρόεδρος των Καθηγητών Πληροφορικής του Ν.Σερρών, κ. Κοφίτσας Βάιος πραγματοποίησε μια σημαντική ομιλία για την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Safer Internet Day) στους μαθητές της Α’ Λυκείου. Με ευστοχία αναδείχθηκε η σημασία της διαδικτυακής ασφάλειας, προσφέροντας προοπτική και επίγνωση σχετικά με την προστασία των νέων στον κυβερνοχώρο. Η παρουσίαση αποδείχθηκε ενδιαφέρουσα και ενημερωτική, δίνοντας κατευθυντήριες αρχές για τη δημιουργία ενός ασφαλούς ψηφιακού περιβάλλοντος για τους μαθητές.

Το ενδιαφέρον και η ενεργή συμμετοχή των μαθητών αντανάκλασαν την ικανότητα του ομιλητή και την προσοχή του κοινού. Η θετική στάση των παιδιών κατά τη διάρκεια της ομιλίας αποδεικνύει τη σημαντικότητα του θέματος και την επιτυχημένη παρουσίαση του. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν θετικά, κατανοώντας τη σοβαρότητα των θεμάτων ασφαλούς διαδικτυακής πλοήγησης, και ανέδειξαν τη συνειδητοποίηση και την ανάγκη για προστασία στον ψηφιακό κόσμο.