Εκπαιδευτική επίσκεψη στην 30η Διεθνής Έκθεση Agrotica 2024

Την Παρασκευή 2/2/2024 οι μαθητές του τμήματος ΒΓ2 του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος του 2ου ΕΠΑ.Λ. μαζί με τους μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Ροδόπολης επισκέφτηκαν την 30η Διεθνής Έκθεση Γεωργικών Μηχανημάτων, Εξοπλισμού και Εφοδίων στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα ψεκαστικά Drones και να ενημερωθούν για τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητές τους, να γνωρίσουν τις λύσεις στη βιολογική φυτοπροστασία και να παρατηρήσουν στο μικροσκόπιο αρκετά ωφέλιμα έντομα, να αντιληφθούν την τεχνολογική εξέλιξη με την παρουσίαση πολλών νέων μηχανημάτων τα οποία καλύπτουν όλο το φάσμα της παραγωγικής διαδικασίας από την καλλιέργεια μέχρι τη συγκομιδή και την επεξεργασία των γεωργικών προϊόντων και γενικά να ενημερωθούν για τις τελευταίες εξελίξεις στους τομείς της αγροτικής παραγωγής.