Γιορτάζοντας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Στο  αμφιθέατρο του 2ου ΕΠΑΛ Σερρών, πραγματοποιήθηκε  την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019  εκδήλωση , με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Αρχικά ο  Διευθυντής κ. Κ.  Δομουχτσής παρέδωσε τη σημαία στη μαθήτρια Πολυτίμη Παπανικολάου   και στη συνέχεια  δόθηκαν βραβεία και αριστεία σε μαθητές-τριες  που διακρίθηκαν για την επίδοσή τους κατά το  σχολικό έτος 2018-19.

Ακολούθησε μια συγκινητική γιορτή  με απαγγελίες ποιημάτων , ανάγνωση πεζών κειμένων, προβολή  βίντεο και απόδοση επίκαιρων τραγουδιών από  την χορωδία και την  ορχήστρα μας .

Oι μαθητές με την εξαιρετική   προσπάθεια που κατέβαλαν , κατάφεραν να μας ταξιδέψουν μοναδικά στο χρόνο και την ιστορία.

Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στους  ήρωες  του απόρθητου  Ρούπελ  που με την απαράμιλλη  γενναιότητα και αυτοθυσία τους, έγραψαν Ιστορία   και κέρδισαν το σεβασμό  και την αναγνώριση του ίδιου του εχθρού.

Στο τέλος οι  μαθητές μας επεσήμαναν την επίκαιρη πάντα απειλή του φασισμού.

Τη γιορτή διοργάνωσαν οι καθηγήτριες Βούρκου Μαρία  και Σκουλή Αρχοντούλα

Την χορωδία  και ορχήστρα επιμελήθηκε η κ. Αναστασιάδου Μαρία.

Επισυνάπτουμε το πρόγραμμα της γιορτής,

Για την  Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Πρόλογος

«Όπλα και τείχη οι ψυχές μας» (ποίημα)