ΨΥΧΟΛΟ-ΖΩΝΤΑΣ – Δημιουργία Σχολής Γονέων

Αξιοποιώντας την ευκαιρία ενός νέου θεσμού, αυτού του Σχολικού Ψυχολόγου και δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο ρόλο του, το 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Σερρών πρωτοστατώντας για ακόμη μία φορά στα εκπαιδευτικά χρονικά της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών οργανώνει και υλοποιεί για το σχολικό έτος 2018-19 καινοτόμο πρόγραμμα απευθυνόμενο στους μαθητές του, στους εκπαιδευτικούς και στους γονείς.

Προτάσσοντας τις Ανθρωποκεντρικές Αξίες και επικεντρώνοντας στην συναισθηματική αγωγή δίνει προτεραιότητα στον τομέα της προστασίας της ψυχικής υγείας και της πρόληψης. Μέσα από τη λειτουργία του προγράμματος έχουμε σκοπό να εφαρμόσουμε δεδομένα της ψυχολογίας του εφήβου και της παιδαγωγικής πέρα από τη θεωρία και το τυπικό περιεχόμενο της μάθησης. Είναι πεποίθησή μας ότι μέσα από ένα ολοκληρωμένο σχέδιο για την προστασία της ψυχικής υγείας του εφήβου, μπορούμε να συμβάλλουμε στη διαμόρφωση σωστής, υπεύθυνης και υγιούς προσωπικότητας των μαθητών μας.

Μέσα από διαδικασίες παρακολούθησης, συμμετοχής και ανατροφοδότησης εστιάζουμε στην πρόληψη και την επίλυση προβλημάτων και αδυναμιών με στόχο τη βελτίωση της λειτουργίας της σχολικής μονάδας. Η εμπλοκή των γονέων και η συνεργασία της οικογένειας με το σχολείο αποτελούν υποχρέωση. Ο βαθμός συμμετοχής των γονέων στην εκπαίδευση των παιδιών τους είναι σημαντικός δείκτης της ποιότητας της εκπαίδευσης. Το σχολείο χρησιμοποιώντας κάθε διαθέσιμο εργαλείο προωθεί με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο οτιδήποτε προάγει τη διαδικασία της συνεργασίας με την οικογένεια.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν τον κεντρικό πυρήνα της φιλοσοφίας του Σχολείου μας, για αυτό και οργανώνει μια σειρά θεματικών και στοχευμένων δράσεων/πράξεων ενταγμένων στο καινοτόμο πρόγραμμα:

«ΨΥΧΟΛΟ-ΖΩΝΤΑΣ»

Συγκεκριμένα προβλέπεται:

• Δημιουργία Σχολής Γονέων
  • Συμβουλευτική Μαθητών: «Αναρωτιέμαι, Αμφισβητώ, Δρω, Υπάρχω»
  • Διοργάνωση ενδοϋπηρεσιακών συναντήσεων : «Από τη θεωρία στην Πράξη – Εκπαιδευτικοί εν?.τάξει»
  • Διοργάνωση ημερίδας με θέμα: «Οικοδομώντας γέφυρες επικοινωνίας : Σχολείο και Οικογένεια»

Την Οργανωτική Επιτροπή του Προγράμματος αποτελούν οι:

• Κωνσταντίνος Δομουχτσής, Διευθυντής 2ου ΕΠΑ.Λ. Σερρών
  • Κατερίνα Μπεζεργιαννίδου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, Υπεύθυνη Παιδαγωγικής Καθοδήγησης
  • Χριστίνα Πάσχου , Ψυχολόγος ΠΕ23
  • Φωφώ Καραμανίδου, Εκπαιδευτικός ΠΕ87.02