School Music Festival

Θερινό θεατράκι, 3-4 Σεπτεμβρίου 2018, 20.30

Το Τμήμα Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νέας Γενιάς του Δήμου Σερρών, διοργάνωσε για όγδοη (8η) συνεχή χρονιά, το Σχολικό Μουσικό Φεστιβάλ, «School Music Festival». Η ανωτέρω εκδήλωση αποτελεί μια μουσική γιορτή των σχολικών συγκροτημάτων και των Μουσικών Σχολείων που δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να εκφράσουν τις μουσικές ευαισθησίες τους και να αναδείξουν το ταλέντο τους.
Η εκδήλωση, η οποία ήταν προγραμματισμένη για τις 27 και 28 Ιουνίου και αναβλήθηκε λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων, πραγματοποιήθηκε στις 3 και 4 Σεπτεμβρίου 2018, στις 20:30μ.μ. στο Θερινό θεατράκι του Δήμου Σερρών (κεντρικό πάρκο) με τη συμμετοχή έντεκα (11) συνολικά σχολικών μουσικών συγκροτημάτων που απαρτίζονται από 110 νεαρούς καλλιτέχνες.

Το «School Music Festival»  φιλοξένησε σχολικά μαθητικά γκρουπ από το Μουσικό Σχολείο Σερρών και μία μπάντα από μαθητές του Δήμου Κομοτηνής, το Μουσικό Σχολείο Σερρών, το 5ο Λύκειο Σερρών, το 2ο ΕΠΑΛ Σερρών και το μαθητικό σχήμα έντεχνης μουσικής της Φιλαρμονικής του Δήμου Σερρών.
Δύο υπέροχες μουσικές βραδιές γεμάτες με ήχους από έντεχνη και παραδοσιακή ελληνική μουσική, τζαζ, pop και φολκ, ένα πλούσιο πρόγραμμα με ένα ιδιαίτερα ανεβασμένο καλλιτεχνικό επίπεδο.

Σαν 2ο ΕΠΑΛ συμμετείχαμε στο School Music Festival που διοργάνωσε το τμήμα πολιτισμού του Δήμου Σερρών στο Θερινό Θεατράκι, 3-4 Σεπτεμβρίου 2018, με το δικό μας γκρουπ:

Αριστείδης Βαγγέλης και Παπαδοπούλου Δέσποινα τραγούδι,

Αναστασιάδου Μαρία ακορντεόν,

Καλλιπόσης Βασίλης κιθάρα,

Φουρλάκης Αναστάσιος κρουστά και

Σαμανίδης Οδυσσέας αρμόνιο.

Τραγούδια που ερμηνεύσαμε:

-Το τζιβαέρι

-Τα ήσυχα βράδια

-Για πού το ‘βαλες καρδιά μου

-Δεν ταιριάζετε σου λέω

-Σαν τρελός σ’ αγαπάω

-Ανάθεμά σε, δε με λυπάσαι.

Τέλος το 2ο ΕΠΑΛ έλαβε αναμνηστικό δίπλωμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3/9/2018
8:30 μ.μ.

Α/Α ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ
1 “LASTTIME” – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ
2 ?ΓΝΩΘΙ Σ΄ΑΥΤΕΣ? – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ
3 “ΓΗΣ ΜΑΔΙΑΜ” – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ
4 “BIG BAND ALLEGRO” – ΜΠΑΝΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ
5 “BALKAN PANIC? – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ
6 ?ΡΕ ΧΙΤΖΑΖ? – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 4/9/2018
8.30 μ.μ.

Α/Α ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ
1 ?SETTEGRECI?- ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ
2 “2ο ΕΠΑΛ ΣΕΡΡΩΝ” -2ο ΕΠΑΛ ΣΕΡΡΩΝ
3 ?ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΕΝΤΕΧΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΕΡΡΩΝ?
4 “MUSIC BOX” – 5o ΛΥΚΕΙΟΣΕΡΡΩΝ
5 ?JAZZ BIG BAND? – ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ