Εκδρομή στη Θεσσαλονίκη για παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Την Τρίτη 19/12/2017 μαθητές του σχολείου μας με συνοδούς καθηγητές, την κυρία Χατζηαγγέλλου Χρυσάνθη, την κυρία Κεσούλη Λεμονιά και τον κύριο Χάβαρη Δημήτριο, στο πλαίσιο σχολικού προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης μετέβησαν στη Θεσσαλονίκη όπου παρακολούθησαν στη Νεανική Σκηνή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος στη Μονή Λαζαριστών, τη θεατρική παράσταση << Σε μένα μιλάς;>>.

Ο συγγραφέας του έργου Ράινερ Χάχφελντ, θίγει με σύγχρονο τρόπο, το ζήτημα του εκφοβισμού στο σχολείο και καλεί νέους και ενήλικες θεατές να προβληματιστούν πάνω σε θέματα όπως βία, φιλία, προσωπική ευθύνη, φόβος, μοναξιά, σεξουαλικότητα, σχέσεις στο σχολείο και την οικογένεια.

Εξαιρετική ήταν τόσο η σκηνοθεσία του έργου από την Στέλλα Μιχαηλίδου, όσο και οι ερμηνείες των ηθοποιών.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την παράσταση, συγκινήθηκαν, προβληματίστηκαν. Εξίσου σημαντική ήταν και η συζήτηση που ακολούθησε με τους συντελεστές της παράστασης, πάνω στα θέματα που θίγει η παράσταση, όπου οι μαθητές μας συμμετείχαν ενεργά με τις ερωτήσεις τους και τις τοποθετήσεις τους.