«Video – Πειράματα στα σχολεία»

Στο πλαίσιο της δημιουργικής απασχόλησης των παιδιών και με στόχο να δοθεί στους μαθητές και τις μαθήτριες η δυνατότητα να αναπτύξουν δεξιότητες πειραματισμού, παρουσίασης και επικοινωνίας, ο ΕΚΦΕ Σερρών διοργανώνει τον Διαγωνισμό «Video-Πειράματα στα σχολεία», στον οποίο λαμβάνει μέρος και μία ομάδα μαθητών του 2ου ΕΠΑΛ Σερρών.

Το video-πείραμα που ετοίμασε η ομάδα του σχολείου μας με τίτλο «Λανθάνουσες φλόγες», εντάσσεται στο αντικείμενο της Χημείας και συγκεκριμένα αναλύει τις ιδιότητες των αερίων. Στην ομάδα συμμετέχουν οι: Κατερίνα Βαλτσάνη, Πετρούλα Βολτέα, Ζαχαρούλα Γκουντενούδη, Δημήτρης Καζακίδης, Ουρανία Κακατέ, Μάριος Κιοσές, Γιώργος Κοτόπουλος και Μαρία-Άννα Χατζημόσχου, ενώ υπεύθυνη καθηγήτρια είναι η χημικός εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα. Ασημίνα Μαριανού. Ιδιαίτερες ευχαριστίες για την στήριξη στο εν λόγω εγχείρημα, οφείλονται στον διευθυντή του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνο Δομουχτσή, όπως και στην εκπαιδευτικό κα. Ασημάκη Κυριακή για την τεχνική υποστήριξη.