Συμμετοχή μαθητών του 2ου ΕΠΑ.Λ. ΣΕΡΡΩΝ στον 83ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022, εντός του σχολικού ωραρίου, τηρώντας απαρέγκλιτα τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) για την προστασία από τον κορωνοϊό-COVID 19, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο 83ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ», για τη διεξαγωγή του οποίου υπεύθυνοι ήταν ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑ.Λ. ΣΕΡΡΩΝ κ. Δομουχτσής Κωνσταντίνος και οι καθηγήτριες Μαθηματικών κ.Γκορτζίδου Σμαρώ και κ. Ασημάκη Κυριακή. Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες, οι οποίες θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς. Τα θέματα του διαγωνισμού εστάλησαν από την Επιτροπή Διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας(Ε.Μ.Ε.) και η διάρκεια της εξέτασης ήταν 2 ώρες (12.00-14.00). Συμμετείχαν 8 μαθητές της Γ΄ Τάξης, 13 μαθητές της Β΄ Τάξης και 2 μαθητές της Α΄ Τάξης. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα σταλούν στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στα Παραρτήματα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας(Ε.Μ.Ε.)
Καλή επιτυχία στους μαθητές μας!