Συμμετοχή μαθητών του 2ου ΕΠΑ.Λ. ΣΕΡΡΩΝ στον 82ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

Την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2021, εντός του σχολικού ωραρίου, τηρώντας απαρέγκλιτα τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία από τον κορωνοϊό-COVID 19, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο 82ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ», για τη διεξαγωγή του οποίου υπεύθυνοι ήταν ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ ΣΕΡΡΩΝ κ. Δομουχτσής Κωνσταντίνος και η καθηγήτρια Μαθηματικών κ. Γκορτζίδου Σμαρώ. Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες, οι οποίες θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς. Τα θέματα του διαγωνισμού εστάλησαν από την Επιτροπή Διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας(Ε.Μ.Ε) και η  διάρκεια της εξέτασης ήταν 2 ώρες (12.00-14.00). Συμμετείχαν 5 μαθητές, Μηλιούδης Σίσκου Μιχαήλ της Γ΄ Τάξης και Ανατολάκη Άννα, Μπαχαρούδη Χρυσούλα, Πάντσιου Αθανασία, Φιλιππίδης Νικόλαος Ζήσης της Β΄ Τάξης. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα σταλούν στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στα Παραρτήματα της Ε.Μ.Ε.

Καλή επιτυχία στους μαθητές μας!