Εργαστήρι δημιουργικής γραφής στο 2ο ΕΠΑΛ Σερρών (Τετάρτη, 21/2/2018)

Μια όμορφη και ? «δημιουργική» εμπειρία βιώσαμε σήμερα, μαθητές και καθηγητές, στο 2ο ΕΠΑΛ Σερρών. Στα πλαίσια των νέων προγραμμάτων σπουδών για το μάθημα Νέα Ελληνικά ΕΠΑΛ, σύμφωνα με τα οποία οι μαθητές αξιολογούνται προαιρετικά σε μία δραστηριότητα δημιουργικής γραφής, οργανώθηκε σε τμήμα της Α΄ Λυκείου (A1) και με πρωτοβουλία της φιλολόγου του τμήματος, Χατζοπούλου Ειρήνης, εργαστήρι δημιουργικής γραφής με συντονίστρια-εμψυχώτρια την  συνάδελφο Θεοχαρίδου Αντωνία. Η κα Θεοχαρίδου είναι καθηγήτρια γαλλικής γλώσσας με πλούσια θεωρητική σκευή στη δημιουργική και θεατρική γραφή (σεμινάρια, δίπλωμα γαλλικού ινστιτούτου ?ESPRIT- LIVRE?, μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών του Παν/μίου Δ. Μακεδονίας) και πλούσιο συγγραφικό έργο.

Εντυπωσιακή ήταν η ανταπόκριση των μαθητών, που βίωσαν για ένα δίωρο τη μοναδική εμπειρία του ? «τρόμου» της λευκής σελίδας, αλλά προοδευτικά και με την πολύτιμη βοήθεια και καθοδήγηση της έμπειρης εμψυχώτριάς μας ξεκλείδωσαν αβίαστα τις δημιουργικές φωνές και σκέψεις τους και έφτιαξαν κείμενα και ασκήσεις πρωτότυπες, έξυπνες και αξιόλογες. Ευχαριστούμε και περιμένουμε τη?συνέχεια!!!!!!