Χριστουγεννιάτικη εορτή

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος εορτάσαμε στο σχολείο μας την καθιερωμένη εορτή των Χριστουγέννων.  Μια εορτή απλή, λιτή αλλά φτιαγμένη με πολύ αγάπη και μεράκι.

Ξεκινήσαμε το πρόγραμμα με μια μικρή εισήγηση ? ομιλία  του θεολόγου του σχολείου μας κ. Στεργίου Κοκώνη, ομιλία στην οποία επικεντρώθηκε στα δρώμενα της παραμονής των Χριστουγέννων.  Αφού διαβάστηκε το μήνυμα του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης, ακολούθησαν Χριστουγεννιάτικα  τραγούδια, κάλαντα (Βυζαντινά, Ποντιακά, Νησιώτικα και της Κύπρου).

Σταθμός στην μικρή εορτή υπήρξε το θεατρικό έργο που παρουσίασαν μαθητές και καθηγητές με ιδιαίτερη αγάπη και θέρμη.

Το έργο πολύ επίκαιρο και λόγω της επικείμενης εορτής και λόγω της κρίσεως που υπάρχει σε πολλά επίπεδα της ζωής μας.  Οι μαθητές  ανταποκρίθηκαν άριστα στους ρόλους.  Έπαιξαν με ζήλο και ενδιαφέρον και απέσπασαν δίκαια τα χειροκροτήματα μαθητών και καθηγητών.

Η εορτή συνεχίστηκε με τραγούδια και κάλαντα της Πρωτοχρονιάς και έκλεισε με ένα υπέροχο δρώμενο ? έργο του Τολστόϊ Λ. (Μια ξεχωριστή μέρα του Μπάρμπα Πανώφ).

Το πρόγραμμα της εορτής είχε ως εξής:

Πρόγραμμα Χριστουγεννιάτικης γιορτής

Εισήγηση από τον Θεολόγο κ. Κοκώνη Στέργιο

• Μήνυμα Περιφερειακού Διευθυντή Εκπ/σης
  • Ένας απρόσμενος θάνατος (Γερμανικό spot)
    • Τυμπανιστής
    • Άγια νύχτα
    • Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα Χίου
    • Βυζαντινά κάλαντα
    • Ποντιακά κάλαντα «Χριστός Γεννέθεν»
  • Χριστούγεννα είναι (προβολή)
  • Τα Χριστούγεννα της κυρίας Κρίσης (Θεατρικό)