Υποδοχή προσφύγων στο 2ο ΕΠΑΛ

Την Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου, το σχολείο μας υποδέχτηκε τα προσφυγόπουλα που θα φοιτήσουν σε τάξεις  ένταξης  παρακολουθώντας  μαθήματα ελληνικής γλώσσας σύμφωνα με το πρόγραμμα  «Ζώνες εκπαιδευτικής προτεραιότητας ? ΖΕΠ Ι».
Μαθητές  και καθηγητές  συγκεντρωθήκαμε  στο αμφιθέατρο, όπου ο Διευθυντής του σχολείου  κ. Κ. Δομουχτσής  και  η  Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών  Θεμάτων  της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης  κ. Σαμαρτζίδου  καλωσόρισαν  τα παιδιά , παρουσία διερμηνέα  και ενός από τους  υπευθύνους  του  Κέντρου  Φιλοξενίας.  Στο  φιλικό  και  ζεστό  κλίμα  φιλοξενίας  οι  νέοι  μαθητές  ανταποκρίθηκαν  αμέσως,  καθώς  ένας  από  αυτούς   μίλησε  εκ  μέρους  τους  ανταποδίδοντας  τον  χαιρετισμό.  Συγκινητική  ήταν η  προσωπική  προσέγγιση  αρκετών   από  τους  μαθητές  του  σχολείου,  που  έσπευσαν  να  συστηθούν  στα  αγγλικά  και  να  χαιρετήσουν  τα  καινούργια  μας  παιδιά,  είτε,  κυριολεκτικά,  να  τα  αγκαλιάσουν.  Στη  συνέχεια,  τα  παιδιά  ξεναγήθηκαν  στους  χώρους  του  σχολείου  και  τους  προσφέρθηκαν  κεράσματα,  προτού  περάσουν  στην  αυλή,  όπου  για  λίγη  ώρα  ήρθαν  σε  άμεση  επαφή  και  επικοινωνία  και  έπαιξαν με  τα  άλλα  παιδιά.
Ήταν  μία  πολύ  όμορφη  αρχή  σε  ένα  πρόγραμμα,  που  ελπίζουμε  ότι  μέσα   από  την  οπτική  διαφορετικών  πολιτισμών  θα  προσφέρει  πολλά  και  στα  προσφυγόπουλα,  αλλά  και στα παιδιά  της πόλης μας.