Διοργάνωση Ενημερωτικής συνάντησης με το ΚΕΔΔΥ Σερρών

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο 2ο  ΕΠΑΛ Σερρών ενημερωτική συνάντηση για τους καθηγητές  του Σχολείου, σε συνεργασία με το Κέντρο Διαφοροδιάγνωσης Διάγνωσης και Υποστήριξης Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών (ΚΕΔΔΥ), σε θέματα σχετικά με την διάγνωση, αξιολόγηση και υποστήριξη των μαθητών και κυρίως  εκείνων που έχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Στα πλαίσια της συνάντησης έγιναν εισηγήσεις από τα μέλη της ειδικής επιστημονικής ομάδας του ΚΕΔΔΥ Σερρών που παρευρέθηκε στο 2ο ΕΠΑΛ.

Η ειδική επιστημονική ομάδα  απαρτιζόταν από τους :

• Μακράκη Φωτεινή Προϊσταμένη ΚΕΔΔΥ Σερρών
  • Γέροντα Αλεξάνδρα Ειδική Ψυχολόγο του ΚΕΔΔΥ Σερρών
  • Βακάλου Άννα Κοινωνική Λειτουργό του ΚΕΔΔΥ Σερρών
  • Τούσκα Ευπραξία Κοινωνική Λειτουργό του ΚΕΔΔΥ Σερρών
  • Πολυχρονίδου Ιωάννα Φιλόλογο του ΚΕΔΔΥ Σερρών

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης που ακολούθησε οι εκπαιδευτικοί αντάλλαξαν απόψεις με τους ειδικούς, εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους και διαμόρφωσαν από κοινού προτάσεις. Η ενημέρωση υπήρξε ουσιαστική  και δημιουργική. Το ΚΕΔΔΥ αποδεικνύεται πολύτιμος αρωγός στην προσπάθεια για καλύτερη προσέγγιση των μαθητών με ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες.