Εορτασμός Πανελλήνιας Ημέρας Σχ. Αθλητισμού

Ο «Εορτασμός της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο 2o ΕΠΑΛ Σερρών στις 2 Οκτωβρίου 2017.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων με υπεύθυνη την κ. Κεσούλη Λεμονιά, καθηγήτρια φυσικής αγωγής σχεδίασε και οργάνωσε δράσεις σχετικές με την «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού». Υπήρξε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες καθώς και με τα μαθητικά συμβούλια του σχολείου στην προετοιμασία της ημέρας. Ενδεικτικά, το πρόγραμμα της 1ης «Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» του 2ου ΕΠΑΛ περιλάμβανε:

ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΕΩΝ   ΚΙΝΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΑΘΛΗΜΑ/ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ
Αγώνες Ποδοσφαίρου (ομάδες τμημάτων 2ου ΕΠΑΛ) Ποδόσφαιρο
Αγώνες Καλαθοσφαίρισης (ομάδες τμημάτων 2ου ΕΠΑΛ) Καλαθοσφαίριση
Αγώνες Πετοσφαίρισης (ομάδες τμημάτων 2ου ΕΠΑΛ) Πετοσφαίριση
Προβολή Βίντεο και Ταινίας μικρού μήκους σχετικά με την Πανελλήνια Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με επακόλουθη συζήτηση και αναστοχασμό.
Ομιλία με παρουσίαση διαφανειών της κ. Κεσούλη Λεμονιάς καθηγήτριας φυσικής αγωγής σχετική με το: “Νους υγιής εν σώματι υγιή”.